Region

Atraktivní okolí:

Bítov  10 km

Vranovská pláž  14 km

Znojmo  33 km

Třebíč – památky UNESCO 35 km

Slavonice  28 km

Telč 35 km

Krytý bazén:

Nové Syrovice pension Grasel 7 km

Bítov – U Rumburaka 10 km

Znojmo 33 km

Třebíč 35 km

Koupání:

Koupaliště Jemnice – nově zrekonstruované! 10 km

Koupaliště Moravské Budějovice  10 km

Vranovská pláž 14 Km

Bítov Horka – koupání v přehradě nebo volně přístupné koupaliště v campu 11 km

Znojmo Louka 33 km

Restaurace a dobré jídlo:

Hospoda u Blahoudků Dešov

U Tesařů – Bítov

U Rumburaka – Bítov

Na Kolářce – Uherčice u zámku

Hrady a zámky:

Hrad Bítov 10 km

Zřícenína hradu Cornštejn 12 km

Zámek Uherčice 14 km

Zámek Vranov nad Dyjí 24 km

Zrícenina hradu Frejštejn – Podhradí nad Dyjí 21 km

Městečko a Hrad Drosendorf 27 km

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou  20 km

Zámek Dačice

Hrad Landštejn 39 km

Dešov

Vesnické sídlo s obdélným návesním prostorem středověkého původu. První písemná zmínka o osídlení je z roku 1345.

Obec Dešov vznikla v roce 1960 sloučením dvou původně samostatných vsí Velký Dešov a Malý Dešov. V roce 1995 byla část obce pro svou architektonickou hodnotu prohlášena vesnickou památkovou rezervací. V obci v současné době žije přes 420 obyvatel.

Na obou návsích se nachází kaple a v katastru obce stojí tři boží muka, která jsou vedena jako kulturní památka.

Jihozápadně od obce se nachází krásná přírodní scenérie skalnatého a hlubinného údolí řeky Želetavky a Bihanky, táhnoucí se až k hradu Bítovu, řece Dyji a Vranovské přehradě. Na katastru obce se také nachází přírodní památka “Černá blata” – přirozená bučina s bohatým bylinným porostem, přírodní památka “Suchá hora” – unikátní lesní kultura a chráněné krajinné území “Kotnice” – pastvina s jezírkem, kde se vyskytují význačné teplomilné druhy flóry a fauny. Dále jsou v katastru 4 stromy chráněné státem: klen a buk po Suchou horou, dub na Černých blatech a lípa u kapličky na konci obce směrem na Znojmo.

V obci je základní a mateřská škola, pošta, ordinace praktického a dětského lékaře, knihovna, penzion, polesí a zemědělské družstvo.

VRANOVSKO

Vranovská přehrada

Moravský Jadran je nejteplejší přehradou v ČR. Písečná pláž, stánky, hospůdky, šlapadla a sportovní aktivity navodí úžasnou letní atmosféru. Vyzkoušejte vyhlídkovou plavbu na parníku (3× denně)

Přehrady Fest

Přehrady jsou festivalem pro celou rodinu – české a slovenské kapely, program plný aktivit a zážitky pro děti i dospělé.

Festival se koná v příjemném zázemí kempů, přímo na plážích a vodě na dosah. Program je dvoudenní, proto je pro návštěvníky připraveno ubytování v kempech a stanových městečkách.

Na Přehradách 2019 vystoupí Chinaski, Mig 21, Marek Ztracený, UDG, Pokáč nebo třeba Voxel.

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Původně románsko-gotický hrad přestavěný na zámek ční nad širokým okolím malebného Vranovska. Zámek pochází už z roku 1100, současnou zámeckou podobu mu vtiskla po ničivém požáru v roce 1665 hrabata Althannové.

Hrad Bítov

Jeden z nejstarších a nejunikátnějších hradů u nás. Byl zbudován už v 11. století, aby chránil jižní hranice přemyslovského státu. Dnes se může pochlubit romantickou atmosférou, stejně jako nejrozsáhlejší sbírkou vycpaných psů na světě.

Pivovar Tesák Bítov

Hasičský pivovar v Bítově patří manželům Tesařovým.Byl vybudován v prostorách bývalé hasičské zbrojnice v Bítově.Z tohoto důvodu nese pivovar jméno Hasičský pivovar.
Návštěvník má možnost ochutnat kvalitní mok, uvařený a hýčkaný sládkem-majitelem.Pivovar je v provozu od podzimu roku 2015.Vaříme hlavně světlý ležák-nejtypičtější poctivé české pivo,ležáckého typu dle tradičních receptur.

Tatra Muzeum Bítov

Muzeum se nachází na náměstíčku v Bítově. Najdete zde mnoho exponátů známé české značky Tatra. Muzeum vede a provozuje velký nadšenec a obdivovatel této značky, pan Ctibor Veleba.

Zřícenina hradu Cornštejn

Zafixovaná obrovská zřícenina hradu Cornštejn jistě stojí za návštěvu. Její rozloha je neskutečná. Na hradě se dá hrát na schovku, neboť koutů a zákoutí je tam opravdu bezpočet.
Hrad se nalézá nad Vranovskou přehradou nedaleko hradu Bítov. Doprava je autobusem z Moravských Budějovic do Bítova a dále několik km pěšky. Za prohlédnutí stojí také nedaleká zřícenina hradu Frejštejn.

Zřícenina Hradu Frejštejn

Rozsáhlá zřícenina hradu ze 13. století dominuje obci Podhradí nad Dyjí. Frejštejn je volně přístupný veřejnosti.

Národní Park Podyjí

Mezi městy Vranov nad Dyjí a Znojmo vyrostl kraj, který je světem sám pro sebe. Divoká příroda, panenské zákruty řeky Dyje, skalisté kaňony a nádherně čistý vzduch vám vlijí novou energii do žil. Po pravém břehu Dyje sousedí s rakouským Nationalpark Thayatal.

Web: www.nppodyji.cz

Zámek Uherčice

Rozlehlý zámecký areál včetně zahrad a parků se rozkládá hned za rohem. Státní zámek Uherčice vznikl na místě původní gotické tvrze ze sklonku 15. století, dnes se jedná o velmi cennou renesanční památku s dochovaným jádrem.

http://www.navstivtevranovsko.cz/cs/

ZNOJEMSKO

Znojmo

Znojmo je významné královské město, založené Přemyslem Otakarem I., ve kterém návštěvníci naleznou množství zachovaných historických památek – rotundu svaté Kateřiny (jednu z nejstarších v ČR) s unikátní vnitřní výzdobou románských přemyslovských fresek z 12. století, dvě vyhlídkové věže (Radniční věž, Vlkova věž) a chodby středověkého podzemí. Dálezachované městské opevnění, četné gotické, renesanční a barokní domy, Střelniční věž v městském parku, několik kostelů s bohatou vnitřní výzdobou a dominantní chrám sv. Mikuláše i nedaleko od něho stojící dvoupatrovou svatováclavskou kapli.

Znojemské podzemí je jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě, jehož počátky vzniku se datují do 14. století. Spletitá podzemní síť chodeb má délku 27 km pod historickým jádrem města a místy má až 4 patra. Všechna přístupná nejsou, ale kromě klasické prohlídkové trasy nabízí i speciální 3 adrenalinové.

Na západním okraji města se nachází Znojemský hrad a v jižní části také Loucký klášter, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě, dnes v jeho části sídlí vinařská společnost Znovín Znojmo. Pro návštěvníky mají připravené prohlídkové okruhy a návštěvnické centrum, bednářské a vinařské muzeum nebo prodejnu vína.

Po městě Znojmě jezdí turistický vláček, který je u návštěvníků i místních obyvatelů velmi oblíbený, jeho zastávky jsou vždy spojené s atraktivními místy města. A pokud se chcete vydat ze Znojma dál a hledat zajímavé vinařské cíle, ochutnat místní vína a navštívit vinaře ve sklepě, neváhejte a využijte Vinobus.

Znojmo se nachází v těsné blízkosti Národního parku Podyjí a Gránického údolí, kde si přijdou na své jak milovníci přírody, turistiky a cykloturistiky, tak lidé, kteří si chtějí pouze jen tak odpočinout.

Více aktuálních informací o kulturních akcích ve Znojmě naleznete na stránkách Znojemské besedy.

Muzeum motorismu Znojmo

Na ploše bezmála 1500m2 najdete 40 předválečných automobilů, desítky motocyklů, bicyklů, stabilních motorů. Dále traktory, parní stroje, motory pro pohony mlýnů, benzínové pumpy, smaltované reklamní tabule, kočárky, šlapací autíčka, dětské hračky a další stovky exponátů tykajících se motorismu a to do roku výroby 1950.
Zajímavostí je největší sbírka heverů u nás (možná i v Evropě). Dobovou atmosféru doplňují vtipně instalované figuríny oblečené ve stylu třicátých let.
Skutečné fandy potěší sbírka dobových prospektů, řidičských průkazů a desítky dalších tiskovin , týkajících se motorismu.

Zvláštní expozice je vyhrazena hračkám.

Uvidíte bezmála 5000 exponátů.

Vinice Šobes

Vinice Šobes – „ikona moravského vinařství“- fascinuje svou jedinečnou dispozicí a romantikou v meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí.

Nedaleko Hnanic na Znojemsku se nachází nejstarší a zároveň jedna z nejznámějších viničních tratí Moravy – Šobes. Lokalita, kde se vinná réva pěstuje od středověku, patří mezi 10 nejlepších evropských vinařských poloh. Daří se tu Ryzlinkům, Rulandskému, ale také Pálavě či Sauvignonu. Vinice je přístupná veřejnosti, a od června do konce září můžete v místech, kde se réva rodí,ochutnávat šobeská vína a nerušeně se procházet.

Ve spodní části vinohradu stojí ochutnávkový stánek, kde si víno můžete zakoupit.

Leží na mezinárodní cyklostezce Greenways Praha-Vídeň.

Nový Háradek

Počátkem padesátých let, tedy krátce po komunistickém puči, se Nový Hrádek ocitl ve velice přísně hlídaném, tzv. zakázaném pásmu, do něhož měli přístup jen vojáci Pohraniční stráže. Tím, že na zřícenině Nový Hrádek ustala na čtyřicet let (až do roku 1989) veškerá lidská činnost, se výrazně zanedbala péče o její stavební stav, na straně druhé ji to však – trochu paradoxně – ochránilo před moderními devastacemi.

V nepřítomnosti člověka tu navíc začaly probíhat volné přírodní procesy, které způsobily srůstání přírodních prvků se středověkou architekturou hradu. Vzniklá „srostlice“, zachovávající Novému Hrádku autentický vzhled starožitného sídla, je dnes mimořádněcenným krajinotvorným prvkem v prostředí první, nejpřísněji chráněné zóny Národního parku Podyjí.

Československé opevnění Šatov

Areál československého opevnění Šatov je muzeum československého opevnění budovaného v letech 1935–1938 na obranu před nacistickým Německem, ležící v blízkosti jihomoravské obce Šatov.

Vodní mlýn ve Slupi

Pozoruhodná renesanční stavba velkomlýna se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem.

Těžiště prohlídky spočívá ve vlastních prostorách mlýna, kde si návštěvník může prohlédnout 4 kompletní výrobní celky – staročeské mlýnské složení, kašník, amerikánské a válcové mlýnské složení. Na nich lze vysvětlit celý proces mletí obilí. Technickou památkou je také Krhovicko-jaroslavický náhon, na kterém mlýn leží. V současné době dosahuje délky přes 30 km. V roce 2009 zde byla otevřena nová expozice Vývoj mlynářství, za kterou Technické muzeum v Brně získalo 1. místo v soutěži Gloria musaealis.

Slup se nachází na jižní Moravě, u hranic s Rakouskem, nedaleko města Znojma.

Havranické vřesoviště

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Šaldorfské otevřené sklepy

Ve vinařské obci v bezprostřední blízkosti Znojma najdete celoročně mnoho akcí spojených s dobrým vínem. Šaldorfští vinaři pořádají pravidelně akci Otevřené sklepy: Zimní otevřené sklepy, Májové otevřené sklepy, dále pak vístavy vín, koncert pod hvězdami, křest Šaldorfských Kraváků (vína z exkluzivní lokality Kraví Hora). Pokud se netrefíte do některé z akcí, můžete posedět a ochutnat vína v některém ze sklípků.

Dopravu rádi po domluvě zajistíme.

Hnanické otevřené sklepy

Sklenička, mapka a jde se degustovat!

Každý návštěvník akce Den otevřených sklepů obdrží již při svém vstupu skleničku, mapku zúčastněných vinařů. Nákupem skleničky má návštěvník zaplacené vstupné.

Dopravu rádi po domluvě zajistíme.

Návštěvníkům se naskytne jedinečná možnost navštívit soukromé sklípky místních obyvatel, ochutnat nová vína nové ročníku a zažít pravou moravskou atmosféru

Znojemské historické vinobraní

13.9.-15.9.2019

Davy poddaných krále Jana Lucemburského budou na Znojemském historickém vinobraní 2019 opět vítat vznešeného panovníka, oslavovat jiskřivé víno, lahodný burčák a veselit se při hudbě v ulicích a mázhauzech. Historický program na 13 scénách vás nenechá celé tři dny konání vydechnout!

Dopravu rádi po domluvě zajistíme.

SLAVONICKO

Slavonice

Městečko je proslulé dochovanou renesanční architekturou. Budovy se zdobeným průčelím a sgrafitovou výzdobou v historickém jádru města jsou velmi hodnotnou památkou, celosvětový význam pak mají především sklípkové klenby.

Hrad Landštejn

Původně vojenský hrad ze 13. století je jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Z věže budete mít krásný výhled do České Kanady. Uvnitř objevíte výstavu archeologických nálezů z regionu.

Maříž

V malebné vesničce kousek za Slavonicemi najdete keramickou dílnu s originální keramikou. Zde si můžete i vy vyrobit svůj originální kousek. K dispozici dostanete keramiku namočenou v bílé glazuře, nejčastěji hrnek nebo plastiku zvířátka, talíř, konvici, mísu atd. K tomu si můžete dát kávu v místní kavárně nebo něco na zub v Restauraci. Zkusit můžete i potisk na textil v textilní dílně. Nebo nemusíte vůbec nic a jen se vykoupat v místním rybníce.

Slavonice Fest

Letní filmový a hudební festival – přehlídka filmů, koncery, výstavy umění i taneční party.

Český Rudolec, zámek, zájezdní hostinec a pivovar

Český Rudolec nazývaný též Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká je zámek stojící ve stejnojmenné obci, nedaleko Dačic.

V jeho blízkosti najdete nově i hostinec a pivovar.

Dačice

Sladké město – místo, kde byla vyrobena první kostka cukru.

Město, které dalo světu první kostku cukru. V okolí můžete navštívit zámek Dačice, renesanční věž kostela sv. Vavřince, Městské muzeum a galerii, Letecké muzeum Viléma Götha nebo karmelitánský klášter opředený tajemnou legendou.

Osladit život si můžete v příjemném Café Kostka nebo si zajít na dobré jídlo do Pizzerie Amos.

Město Dačice má bohatý letní kulturní program.

TŘEBÍČ

Město hned se 3mi památkami UNESCO.

Počátky města jsou spjaty s významným benediktinským klášterem, který byl založen moravskými přemyslovskými knížaty již roku 1101. Díky bohaté historii města mohou návštěvníci obdivovat mnoho cenných památek, z nichž ty nejvýznamnější jsou zapsány na prestižním Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO – bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovský hřbitov.

Město a jeho okolí uspokojí nejen milovníky historie a kultury, ale také milovníky přírody – Třebíč se nachází v jedné z ekologicky nejčistších oblastí České republiky. Malebný ráz zdejší krajiny a čistá příroda vytvářejí vhodné podmínky pro relaxaci i aktivní odpočinek v podobě turistiky či cykloturistiky.

Město Třebíč je tak místem, kde lze propojit poznávání historických krás s aktivním odpočinkem v nenarušené přírodě.

Bazilika Sv. Prokopa

Jedním z klenotů mezi místními památkami je trojlodní stavba ze 13. století, postavená v románsko-gotickém slohu. Skvost středověkého stavitelství byl pro svou architektonickou jedinečnost v roce 2003 zapsán společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Cestou k bazilice si můžete dát kávu v útulné Cukrárně Za pecí.

Židovská čtvrť

Jako připomínka dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči zůstala ojedinělá čtvrť, která se řadí mezi urbanisticky nejzachovalejší v Evropě. Židovská čtvrt získávala svou tvář po dobu několika staletí. Úzké uličky, průchody, prampouchy, verandy a balkony vytvářejí jedinečný ráz čtvrti.

Židovská čtvrť je jedinečná nejen svou historií ale má i pestrý současný život plný řemeslných dílen, umělců a příjemných restaurací a kavárniček, např Restaurace Kocour nebo kavárna Vrátka.

Zámecký areál

Na místě bývalého benediktinského kláštera můžete navštívit zámecký areál, který je ideálním místem pro cyklisty, rodiny s dětmi i milovníky historie. Valdštejnský zámek, bazilika sv. Prokopa, předzámčí, zámecká ledovna, severní příkop a bylinková zahrádka – to všechno naleznete na jednom místě, které dýchá historií a ohromuje svou jedinečnou krásou.

Židovský hřbitov

Jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice byl jako součást židovské čtvrti v roce 2003 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nachází se na severním svahu kopce Hrádku a z židovské čtvrti k němu vede klikatá vozová cesta.

Zámostí

Zámostí je třebíčský letní kulturní open air festival,[1] pravidelně se koná první červnový víkend.[2] První ročník se konal v bývalé Subakově továrně v třebíčském Židovském městě v roce 1997.[2] Od roku 1998 se pravidelně koná první víkend v červnu na podzámecké říční nivě v Třebíči na levém břehu řeky Jihlavy.[2]Součástí festivalu je i taneční scéna, která při prvním ročníku byla umsítěna v bývalé dozrávárně banánů od druhého ročníku festivalu je umístěna v cirkusovém stanu. Později se stala součástí i přehlídka filmů v kině Pasáž.

Další zajímavá místa Třebíčska:

  • Zámek Jaroměřice
  • Dalešice a malešický pivovar
  • Dalešická přehrada
  • Náměšť nad Oslavou
  • Zámek Valeč

Akce v okolí